Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Zajęcia dodatkowe dla dzieci Gorzów Wielkopolski.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci Gorzów Wielkopolski.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia dodatkowe?

Coraz częściej mówi się tym, że zajęcia szkolne rozwijają, ale wyłącznie jednokierunkowo. Od lat materiał przeciera rokrocznie ten sam szlak, a dzieci uczą się rzeczy, które w dużej mierze wcale nie przydadzą się im w przyszłości. Ba! Nawet przedmioty, które teoretycznie mogłyby rozwijać wielotorowo, są często przedstawiane w taki sposób, że dzieci nie są zainteresowane, a sprawdzenie materiału to tylko szybkie wykucie teorii przed sprawdzianem po to, by już niedługo całkowicie o tym zapomnieć.

Zajęcia dodatkowe dla klas 1-3

W pierwszych klasach szkoły podstawowej już od kilku lat materiał przedstawiany jest w miarę interesująco dla najmłodszych. Jednak nadal w samym programie znajdują się często zupełnie niepotrzebne tak naprawdę dziecku informacje, natomiast zaniedbywane są inne obszary rozwoju. Jednak rodzice, którzy chcą, aby od najmłodszych lat ich pociechy rozwijały się w najlepszy sposób, mogą znaleźć ciekawe oferty placówek, prowadzących zajęcia dodatkowe dla dzieci już od 6 – 7 roku życia.

Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków.

Nastolatek to nieco inna bajka, jeżeli chodzi o wybór pozaszkolnych aktywności. Jeżeli nasze dziecko już od małego uczestniczyło w kursach, czy dodatkowych warsztatach być może będzie je po prostu kontynuować. Jeżeli jednak idea zajęć dodatkowych pojawiła się dopiero w wieku lat nastu, wybór odpowiednich zajęć może być nieco trudniejszy. Całe szczęście na rynku istnieje też wiele kursów, dla starszych grup wiekowych, zainteresowanych także podstawami jakiejś dziedziny. Wystarczy tylko dobrze poszukać.

Jakie wybrać zajęcia dodatkowe dla dzieci? Gorzów Wielkopolski ma w swoim arsenale kilka bardzo ciekawych opcji. Zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych. Oto wybrane przez nas możliwości:

Ogólny rozwój od malucha po nastolatka.

Każdy z nas codziennie staje przed wieloma wyzwaniami. Niektóre z nich pojawiają się na naszej drodze po raz pierwszy, inne już nie raz zawróciły nam w głowach. Ważne jest, aby podchodzić do nich z uśmiechem, pewnością siebie i nastawieniem, że będzie to nasze kolejne doświadczenie. Okres od dziecka do nastolatka to czas, kiedy na drodze naszych pociech stają nowe wyzwania i problemy do rozwiązania. Naszym zadaniem jako rodzica jest przygotowanie dziecka do tego, w jaki sposób radzić sobie z mniej lub bardziej znanymi mu problemami. Taki ogólny rozwój społeczny i emocjonalny mogą także zapewnić odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe dla dzieci. Można postawić na hobby, które przy okazji uczy kreatywności czy analitycznego myślenia, a także na dosyć rzadkie, ale ogólnie świetne zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży, które mają na celu rozwinąć w nich odpowiedzialnego, pełnego ambicji i pasji młodego człowieka. Gorzów Wielkopolski może pochwalić się tego typu zajęciami w Akademii Nauki. Placówka prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych, z zakresu szkoły podstawowej, które pozwalają dzieciom na wszechstronny rozwój i umiejętności.

Muzyczna przygoda.

Rozwój dziecka poprzez umuzykalnianie? Jasne! To jedna z najlepszych opcji na wielotorowy rozwój umiejętności dla najmłodszych, jak i ukierunkowanie pasji także u tych trochę starszych. Muzyka ma świetny wpływ na rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Uwrażliwia i pozwala na lepsze wyrażanie siebie. O muzyce można pisać naprawdę wiele, a jednocześnie większość z zalet lekcji rytmiki znane są dla wszystkich. Dlatego posłanie dziecka na dodatkowe zajęcia muzyczne może być ciekawą opcją. Zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Jaką szkołę muzyczną wybrać? Poza opcją państwową rynku istnieje także wiele prywatnych placówek. My proponujemy na przykład Prywatną Szkołę Muzyczną Zbiorczyk, gdzie prowadzone są zajęcia z gry na instrumentach i śpiewu.

Postaw na sztukę

Rozwój umiejętności plastycznych, wyrażania siebie, zdolności manualnych i kreatywności. To jedna z niewielu cech warsztatów artystycznych, niezależnie od tego, czy mowa o zwykłym klubie rysunku, czy wszechstronnych warsztatach, podczas których poruszane są zagadnienia różnego rodzaju technik. W każdym mieście są zazwyczaj Domy Kultury, w których zajęcia twórcze z zakresu plastyki są jedna z podstawowych możliwości. W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się też wiele ciekawych placówek, które prowadzą warsztaty artystyczne. Nam spodobały się zajęcia w Pracowni Działań Artystycznych, gdzie między innymi można nauczyć się popularnej ostatnio sztuki decoupage’u.

Trochę ruchu…

A nawet całkiem sporo. Z szeregu różnego rodzaju zajęć sportowych i ruchowych my wybraliśmy zajęcia popołudniowe dla najmłodszych, które stają się coraz bardziej popularne. Active Squash Klub Wawrów proponuje dzieciakom ciekawe i rozwijające zajęcia, podczas których dzieciaki zażywają porcji solidnego wysiłku, w małych, kameralnych grupach, pod okiem przeszkolonych instruktorów. Co zajęcia dodatkowe – ruchowe dają dzieciom poza możliwością pozbycia się nadmiaru energii? Na pewno wiele radości, ale też mają wymiar zdrowotny. Ruch kształtuje postawę, równowagę, pozwala na utrzymanie ciała w odpowiedniej formie i zapobiega chorobom cywilizacyjnym, które dotykają już coraz młodszych, takim jak otyłość czy cukrzyca.

Programowanie i robotyka

Brzmi nieco dziwnie jak na zajęcia dodatkowe dla dziecka? Obecnie te dziedziny dostępne już nawet dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Ogólny dostęp do tabletów i komputerów uczy je od najmłodszych lat swobodnej ich obsługi, której my, starsze pokolenie możemy im tylko zazdrościć. Naturalnym więc jest fakt, że w wieku szkolnym obecne dzieciaki chcą już czegoś więcej. To, co kiedyś było nauką dla młodych dorosłych, teraz jest już odpowiednie dla maluchów i nastolatków. Robotyka rozwija podstawy zrozumienia działania wielu urządzeń. Programowanie rozwija wielotorowo. Począwszy od lepszego zrozumienia zagadnień ścisłych i rozwoju logicznego i analitycznego myślenia, poprzez umiejętności pozwalające na świetny zawód w przyszłości, aż po kreatywność i rozwój społeczny. Chcesz spróbować? Zapraszamy tutaj.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia dodatkowe?

Przekonaliśmy Was, dlaczego warto wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe? Jeżeli nadal nie jesteście pewni, czy jest to dobra droga rozwoju, zawsze można próbować, wykorzystując zajęcia próbne, często odbywające się w tego typu placówkach. Ważne jest, aby dziecka nie zmuszać, tylko poznać jego potrzeby i zainteresowania, pokierować na odpowiednią drogę i obserwować czy zajęcia pozalekcyjne przynoszą efekty, a przede wszystkim uśmiech.


Komentarze

  1. Oreo82

    Czasami aż zazdroszczę moim dzieciakom że mają zajęcia dodatkowe, na które ja też bym chętnie pochodziła mając możliwości… i nieco więcej czasu :-/ Jak widzę jak najmłodszego Antosia rozpiera energia po karate, to wiem, że zdecydowanie dobrze wybrałam (a raczej wybraliśmy, bo też miał coś do powiedzenia). Z kolei córkę (lat14) rozpiera duma jak wyjdzie jej coś wyjątkowego na zajęciach z modelarstwa albo programowania. Ja zdecydowanie muszę podkreślić to, że przynajmniej moje dzieci na zajęciach dodatkowych zyskały olbrzymie pokłady pewności siebie i możliwość zdobycia przyjaciół, którzy dzielą z nimi zainteresowania.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *