Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Nauka programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Marzy Ci się, aby Twoje dziecko w przyszłości miało zawód, wypełniający zapotrzebowanie rynku? Chcesz pomóc mu rozwijać się w kierunkach odpowiednio dostosowanych do wymogów dzisiejszego i przyszłego świata. Świetnym pomysłem może być nauka programowania. Można się do tego zabrać na różne sposoby. Po pierwsze, nauka programowania dla dzieci. Można taką znaleźć w wielu miastach Polski (Poznań, Lublin, Katowice, Gorzów Wlkp, Zielona Góra i o wiele więcej). Po drugie, przez Internet. Jednak warto, najpierw samemu wprowadzić początki programowania dziecku w formie prostych gier i zabaw.

Teoria zbiorów, podzbiorów i części wspólnych jako nauka programowania dla dzieci

Na podstawie książki „Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier?” zabawa w programowanie może zacząć się od układania w zbiory różnych, kolorowych guziczków. Dla 5-6 letniego dziecka nie powinno być to problemem, a w ciekawy sposób opowiedziane, co właśnie udało mu się zrobić, może popchnąć go do rozwijania zainteresowania takimi zagadnieniami.

Gdy dziecko zrozumie podstawy zbioru, można zabawę rozwijać dalej poprzez tworzenie podzbiorów (np. tworzenie zbioru czerwonych guziczków i wyodrębnienie w nim podzbioru czerwonych z różną ilością dziurek). Następnie, gdy poprzednie zagadnienia są już zrozumiałe, przechodzimy do części wspólnych (np. tworzenie zbioru czerwonych guziczków, niebieskich guziczków i zbioru guziczków z dwoma dziurkami). Za każdym razem należy tłumaczyć dziecku, co tak naprawdę stworzyło z punktu widzenia matematyki. Tak, to już nauka programowania dla dzieci.

Dzieci starsze, w wieku 7-8 lat, mogą już zająć się bardziej skomplikowanym zadaniem, jakim jest budowanie drzewka logicznego, na podstawie naszych kolorowych guzików. Rodzic rysuje drzewo, którego podstawą są wszystkie guziki. Drzewo posiada konary, odpowiednio dla każdej ilości dziurek w guzikach. Konary, z kolei, posiadają gałęzie w ilości kolorów guzików. W przypadku różnych wielkości, mogą one też posiadać liście dla dużych, średnich i małych guziczków. Dziecko przesuwa kolejne guziki poprzez odpowiednie konary, aż do gałęzi. W ten sposób zaczyna poznawać algorytmiczne ciągi.

Nauka programowania dla dzieci. Co dalej?

Programowanie dla dzieci, to także ciekawe programy i zabawy interaktywne. Stworzony z myślą o dzieciach Scratch, czy Code Monkey, mogą być świetnym, kolejnym etapem ich podróży.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *