Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Język dla małego programisty – Język programowania Scratch

Język dla małego programisty – Język programowania Scratch

Język programowania Scratch

Jednym z pierwszych języków, o których się wspomina od niedawna w tematyce jaką są początki programowania, jest aplikacja wraz z jej przypisanym językiem Scratch. Język programowania scratch stworzony jest z myślą o najmłodszych koderach, którzy tak naprawdę jeszcze nie weszli w świat programowania, a chcą zobaczyć, jak im będzie szło. Język ten dosyć szybko ustępuje innym językom, z powodu tego, iż jest on przydatny wyłącznie do obsługi aplikacji Scratch. Jednak nie znaczy to, że jest stratą czasu, wręcz przeciwnie. Doskonale pomoże on pojąć, czym tak naprawdę jest programowanie, co jego znajomość może nam dać i jak zacząć w przyszłości poważne, „dorosłe” kodowanie.

Scratch to przede wszystkim prosty interfejs, który na pewno pomoże w początkach. To taka „mała szkoła programowania” w domu, choć może lepiej nazwać to nawet „przedszkolem”. Tak czy inaczej, chętnie bawią się przy nim dzieciaki, nawet do 12 roku życia, które wcześniej nie zajęły się tematem kodowania, jak i nawet dorośli.

Podstawy programowania w Scratch.

Wracając do interfejsu mamy tu:

– Wybór języka. Można programować w języku polskim, jednak trzeba się zastanowić czy to na pewno dobry wybór. Może na sam początek zabawy, tak. Pamiętajmy jednak, że późniejsze, użytkowe języki programowania, opierają się głownie na komendach w języku angielskim, stąd może lepiej od razu się za takie zabrać,

– flaga i znak stopu, czyli narzędzia pozwalająca sprawdzenie i zatrzymanie wykonanego przez dziecko skryptu,

– paleta klocków, dzięki której to, mały koder właśnie programuje swoje pierwsze w życiu wydarzenia,

– opcje zapisu i publikacji w Internecie w celu pochwalenia się osiągnięciami innym,

– Oczywiście i najważniejsze to scena i duszki, czyli nasze pole manewru i dostępne postacie za pomocą których osiągamy cele.

Scratch to świetny język na sam początek, ukazujący dziecku, że tak naprawdę, to co do tej pory było innym światem, może być teraz tworzone przez niego samego. Wprowadza on małego ucznia w świat programowania, jak i zachęca do dalszego rozwoju w tym kierunku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *